Studio Neurorefleksologii Katarzyna Siodmok

Terapia dietą według Św. Hildegardy z Bingen

Niech Wasze pożywienie będzie Waszym lekarstwem…

Hipokrates

Najnowsze wyniki badań, a wśród nich szczególnie studium na temat odżywiania i zapobiegania rakowi Food, Nutrition and the Prevention of Cancer. A global Perspective autorstwa znanych na całym świecie naukowców pochodzących z ośmiu krajów z czterech kontynentów, potwierdziły to, co Hildegarda opisała już 850 lat temu: wyważona dieta oparta na orkiszu, owocach i warzywach może zapobiegać rozwojowi raka i innych chorób cywilizacyjnych.

Okazała się, że nasze zdrowie w ponad 40% zależy od właściwego odżywiania i racjonalnego trybu życia. Reszta (wynosząca równo po 10% ) to uwarunkowania genetyczne i wpływ środowiska.

Doświadczenia niezliczonych miłośników teorii Hildegardy z całego świata zgromadzone w ciągu ostatnich 40 lat udowodniły uzdrawiające działanie lekkostrawnej i wyśmienitej diety Hildegardy. Dieta Hildegardy opiera się głównie na wiedzy o terapeutycznej mocy kryjącej się w naszym pożywieniu, a zwłaszcza w orkiszu, owocach, warzywach, dodatkach w postaci wartościowych ryb i mięsa, a ponadto w ziołach i przyprawach – „hormonach” trawiennych.

normal_9180-dinkel-oberkulmer_rotkorn_herbstaussaat

Skład orkiszu (łac. Triticum spelta, niem. Dinkel) został dokładnie przeanalizowany i porównany ze składem innych zbóż. Na szczególna uwagę zasługuje zawartość pełnowartościowych, niezbędnych do życia substancji białkowych, esencjonalnych aminokwasów. Dodatkowo w orkiszu znajdziemy cenne tłuszcze nienasycone, długołańcuchowe węglowodany złożone, witaminy E, B1, B2 i B6, składniki mineralne, mikroelementy oraz rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik.

Obecnie odmian orkiszu na rynku jest wiele, ale tylko pięć z nich ma opisywane przez Hildegardę właściwości (subtilitet). Są to odmiany najczystsze bez domieszek.

Tylko te pięć odmian to prawdziwy leczniczy orkisz, reszta jest nim tylko z nazwy.

 • Schwabenkorn
 • Steiners Roter Tiroler
 • Frankenkorn (Altgold x Rouquin)
 • Oberkulmer Rotkorn
 • OstroTiroler

Orkisz gwarantuje stałe dostawy energii całemu organizmowi. Dzięki równomiernemu dostarczaniu energii ciało zachowuje równowagę. Znajduje się w nim niemal wszystko, czego potrzeba człowiekowi do życia, a przede wszystkim bogactwo 45 składników mineralnych i mikroelementów – wszystkich, które nasze kości potrzebują do wzrostu.

W diecie Hildegardy orkisz jest uniwersalnym środkiem sprawdzającym się przy leczeniu, wspomaganiu leczenia oraz profilaktyce różnorodnych schorzeń. Do rozwoju zboże to nie potrzebuje chemicznych nawozów, pestycydów, insektycydów ani środków do skracania źdźbła. Jego łuska chroni ziarno nie tylko przed truciznami środowiskowymi, ale nawet przed opadem promieniotwórczym!. Plewy chronią orkisz przed grzybami pleśniowymi (Fusarium), które atakują zboża i wydzielają aflatoksyny – trucizny wywołujące raka.

Ze względu na swoje wielokierunkowe działanie polecany jest wszystkim (dzieciom i dorosłym), szczególnie zaś w następujących chorobach i dolegliwościach:

 • choroby nowotworowe, choroby reumatyczne (artretyzm, dna moczanowa)
 • spadek odporności i wydolności organizmu, zmęczenie i spadek nastroju
 • choroby serca i układu krążenia (miażdżyca)
 • podwyższony poziom cholesterolu we krwi
 • schorzenia krwi, nerek, wątroby i pęcherzyka żółciowego
 • schorzenia żołądkowo-jelitowe (wrzodziejące zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego – Crohna, celiakia), hemoroidy, biegunki, zaparcia
 • osłabienie organizmu po długotrwałym stosowaniu leków (antybiotyki), w tym po zabiegach chemioterapii
 • alergie (skaza białkowa)
 • schorzenia ukł. nerwowego, nerwice, depresje
 • przy kuracji postnej w celu odbudowania naturalnych sił organizmu