Studio Neurorefleksologii Katarzyna Siodmok

Dietetyka według Medycyny Chińskiej

Dietetyka według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej do każdego przypadku podchodzi indywidualnie, swoje zalecenia ciągle dostosowuje do zachodzących zmian, uwzględnia osobistą konstytucję pacjenta, porę roku, klimat. Dietetyka według TCM nie ma jednolitych zaleceń dla wszystkich odnośnie sposobu odżywiania się. Zalecenia dietetyczne powinny być zindywidualizowane, oparte na diagnozie stanu zdrowia każdego człowieka.

Dietetyka według wytycznych TCM  zwraca uwagę nie tylko na termiczny aspekt produktu, ale również do jakiej kategorii należy. Sposób klasyfikacji produktów ma związek ze smakiem i oddziaływaniem termicznym. Ważne są procesy przygotowywania potraw w określonej kolejności. Osoby, które łatwo marzną i się przeziębiają powinny spożywać produkty Yang (marchew, dynię, koper włoski, mięso, jajka). Powinny używać dużo przypraw rozgrzewających, nie powinny absolutnie spożywać produktów surowych (pomidory, ogórki, sałaty, cytrusów, jogurtów). Z kolei osoba, która ma nadmiar Yang dobrze znosi surowe i ochładzające potrawy.

Pierwsze terapeutyczne zastosowanie smaków związane jest z poszczególnymi kierunkami ruchu energii Pięciu Przemian:

  • słodki – żołądek/śledziona
  • słony – nerki/ p.moczowy
  • kwaśny – wątroba/p.żółciowy
  • gorzki – j. cienkie/serce
  • ostry – j. grube/ płuca

Smaków używamy, aby wywołać w organizmie odpowiednie oddziaływanie. Smaku jakiego używamy na końcu gotowania decyduje o skierowaniu oddziaływania do danego narządu np; jeżeli chcemy wzmocnić śledzionę i żołądek na końcu gotowania dodajemy coś słodkiego, sól wpływa na nerki, ocet na wątrobę itd.

Pragnienie jakiegoś smaku oznacza pustkę lub słabość w danym elemencie. Jeżeli kobieta w ciąży pragnie czegoś kwaśnego, oznacza to, że osłabiona jest wątroba i krew jeśli ktoś pożąda kawy, może to oznaczać osłabione serce.

Takie podejście należy potraktować jako wskazówkę w planie terapii.