Delikatna i nieinwazyjna technika manualna
Każda dysfunkcja układu mięśniowo-kostnego i układu nerwowego ma wpływ na zakłócenia pracy układu kranialnego.
Twórcą Techniki Czaszkowo-Krzyżowej jest dr. John Upledger lekarz i osteopata, który oparł się na pracach i doświadczeniu Williama Garnera Sutherlanda oraz innych technikach z zakresu medycyny naturalnej (medycyny wschodu, ajurwedy, jogi, medycyny Indian północnoamerykańskich) a także psychologii.
John Upledger podczas operacji neurochirurgicznej zaobserwował pulsację płynu mózgowo-rdzeniowego i ruch opon mózgowych. Ruch ten był niezgodny ani z tętnem, ani z oddechem, ale jak się później okazało miał wpływ na jeden i drugi. Ten fakt spowodował, że zainteresował się tym niezwykłym zjawiskiem stając się propagatorem praktycznej metody i nazwał ją Terapią Czaszkowo-Krzyżową.
John Upledger podczas pracy z dziećmi autystycznymi stworzył dodatkowy własny program pracy z emocjami „Uwolnienie Psychosomatyczne”. Jest to psychoterapia komórkowa, w czasie której terapeuta odszukuje i uwalnia napięcia emocjonalne u pacjenta, których obecność blokuje proces wyzdrowienia.
Terapia Czaszkowo – Krzyżowa polega na bardzo delikatnej manipulacji i ucisku w obrębie czaszki, klatki piersiowej, przepony, miednicy i kości krzyżowej w celu rozluźnienia struktur łącznotkankowych.
Terapia wykonywana w systemie Czaszkowo – Krzyżowym wpływa na:
- układ nerwowy
- układ mięśniowo-kostny
- układ krążenia
- układ limfatyczny
- układ endokrynny
- układ oddechowy
Terapia Czaszkowo – Krzyżowa zalecana jest w problemach:
- autyzm
- kłopoty z koncentracją i problemy z uczeniem się
- psychozy i psychonerwice
- nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci i dorosłych
- dysleksja
- stres
- kłopoty trawienne – wzdęcia, kolki
- bóle i zwroty głowy (migrenowe bóle głowy)
- kłopoty ze słuchem i wzrokiem
- nawracające zapalenia zatok i uszu
- problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym
- wadach wymowy
- wadach zgryzu
- bólach kręgosłupa i jego poszczególnych odcinkach – szyjnym, piersiowym, lędźwiowo-krzyżowym
- zespołach napięciowych układu mięśniowego
- urazach mózgu i rdzenia kręgowego
Terapia obejmuje program 10 kroków, które zwierają w sobie kilkanaście technik korygujących zakłócenia rytmu czaszkowego i przywracających zdolności samoregulujące oraz równowagę energetyczną w organizmie pacjenta. Jest niezwykle skuteczna terapią, która wspiera i wzmacnia mechanizmy samoleczenia.
Terapia Czaszkowo-Krzyżowa jest umieszczona w rejestrze NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) pod nazwą „terapia kraniosakralna”.