Studio Neurorefleksologii Katarzyna Siodmok

Terapia niepłodności

Od setek lat stosuje się również akupunkturę i terapię moksą w leczeniu niepłodności kobiet i mężczyzn. Akupunktura i moksoterapia działają na zasadzie regulacji przepływu energii, zwanej również po chińsku Qi. Niektóre meridiany lub punkty akupunkturowe zostały wskazane w leczeniu problemów ginekologicznych lub położniczych, a wśród nich są Taichong (LIV 3), Taixi (KID 3), Sanyinchiao (SP 6) i Gongsun (SP 4). Punkty te były najwcześniej zapisane w chińskim klasyku Huangdi Neijing (klasyka kanonu wewnętrznego Huangdi) w czasach dynastii Han, a także w chińskim klasyku Zhenjiu Jiayi Jing (A-B Classic Akupunktury i Moxibustion) podczas Dynastia Jin.

Formuły tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM) stosowane są w leczeniu niepłodności u kobiet i mężczyzn od setek lat. Klasyczne formuły TCM są łączone z kilkoma pojedynczymi ziołami w leczeniu konkretnej choroby.

Akupunktura poprawia wyniki in vitro poprzez cztery potencjalne mechanizmy:

  • poprzez zwiększenie przepływu krwi do macicy
  • poprzez regulację czynników neuroendokrynologicznych i jajników
  • przez modulowanie poziomu cytokin
  • poprzez obniżenie poziomu lęku, stresu i depresji

Udana ciąża zależy od obecności odpowiedniego przepływu krwi w macicy i grubości błony śluzowej macicy.

Ostatnie badania wykazały, że tradycyjna medycyna chińska może regulować hormon uwalniający gonadotropinę w celu indukcji owulacji i poprawy przepływu krwi w macicy oraz zmian menstruacyjnych w endometrium. Ponadto ma również wpływ na pacjentów z niepłodnością wynikającą z zespołu policystycznych jajników, lęku, stresu i zaburzeń immunologicznych.

Integracja zasady i wiedzy z dobrze scharakteryzowanych podejść zarówno tradycyjnej medycyny chińskiej, jak i zachodnich podejść medycznych powinna stać się trendem w istniejącej praktyce klinicznej i służyć jako lepsza metodologia leczenia niepłodności.

Nieodzownym elementem terapii niepłodności u obojga Rodziców jest właściwa dieta odpowiednio zsynchronizowana z konstytucją pacjentki/pacjenta, to klucz do holistycznej terapii problemu niepłodności.

W terapii niepłodności można stosować specjalne formuły do leczenia niepłodności z powodu wyczerpania Esencji (Jing), Krwi i Qi Nerek. Specjalne celowane formuły odżywiają Krew, wzmacniają Qi Nerek i odżywia kanały Chong i Ren Mai.

Formuły są bezpieczne i tak skomponowane, aby odżywiać i chronić płód oraz Matkę. Formuły ziołowe chronią kobietę ciężarną przed poronieniem mają działanie uspakajające na dziecko i wspomagają jego harmonijny wzrost  i powinny być stosowane przez cały okres ciąży.

Wszystkie zalecenia ziołowe czy dietetyczne powinny być poprzedzone starannym wywiadem.